خانه‌ی دوست کجاست؟

بی نهایت حضرت است این بارگاه ... صدر را بگذار، صدر توست راه

یک فیلم این‌ور جوبی، یک فیلم این‌ور و اون‌ور جوبی، و بالاخره یک فیلم اون‌ور جوبی

جشنواره‌ی امسال مونتریال یک فیلم ایرانی هم در مسابقه داشت: «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به کارگردانی روح‌الله حجازی.
روح‌الله حجازی موضوعی بسیار به روز و مناسب را برای فیلم خود در نظر گرفته است؛ تقابل بین سنت و تجدد در خانواده‌ی ایرانی. این موضوع ذوابعاد، دغدغه‌ی فکری هر اندیشمند و هنرمند ایرانی است که کشورش و مردمش سال‌هاست در گذار از سنت به تجدد با این چالش روبه‌رو هستند. اگرچه به قول معروف حجازی موضوع را حرام نکرده است، ولی چندان خوب هم از پسش بر نیامد. شخصیت‌پردازی‌ها قوام لازم را ندارند. فیلمنامه آنچنان که باید و شاید محکم نیست. شاید هم به این دلیل است که ما در کل فیلمنامه‌نویس خوب در ایران نداریم. هنرپیشه‌ی خوب هم نداریم. از بین بازیگران فیلم، بازی ترلان پروانه (دختر آقای محمودی) به نظرم بهتر از بقیه آمد. در مجموع اگرچه این فیلم چندان چنگی به دلم نزد، ولی در برهوت و فترتی که سینمای ایران نزدیک به یک دهه است در آن گرفتار است، باز هم کورسوی امیدی بود. ارزش یک بار دیدن را دارد. امیدوارم حجازی روند روبه‌رشدی را در کارهای بعدیش به نمایش بگذارد.

«گذشته» آخرین فیلم فرهادی را هم هفته‌ی پیش دیدم. مثل بقیه‌ی فیلم‌های فرهادی فیلم خوبی بود. اما قبلی‌ها بهتر بودند («چهارشنبه‌سوری» و «درباره‌ی الی» از نظر من بهترین‌های فرهادی‌اند). این یکی زیادی شلوغ بود. شاید تا حدودی بدیهی بودن موضوعی که فرهادی در این فیلم به آن پرداخته بود روی من اثر منفی گذاشته باشد. با این حال پرداخت خوب و دیالوگ‌های حساب‌شده‌ و در برخی موارد طنازی که در فیلم است باعث می‌شود هر ایرانی مایل باشد دست‌کم دو بار این فیلم را ببیند. از جمله‌ی آن دیالوگ‌ها این بخش از سخنان «شهریار» بود به «احمد»:
_تو آدم این جا نبودی. روز اول چی بهت گفتم؟ یا این ور یا اون ور. نمی‌شه یه پات این‌ور جوب باشه یه پات اون‌ور جوب. یه جا جوب گشاد می‌شه!

فیلم دیگری که ماه گذشته دیدم آخرین فیلم وودی آلن بود یعنی «Blue Jasmine». پیشنهاد می‌کنم کلاسیک شاهکار الیا کازان یعنی «اتوبوسی به نام هوس» را پیش از این فیلم ببینید، بعد این فیلم را ببینید. به نظرم این فیلم به نوعی ستایش و یا یادنامه‌ای بود بر «اتوبوسی به نام هوس» اما در نوع امروزی‌اش. فیلمی بسیار دیدنی با بازی خیره‌کننده‌ی نقش اول فیلم یعنی «Cate Blanchett».

+ محمد ; ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ ; جمعه ۳ آبان ۱۳٩٢
comment نظرات ()