فرهنگ تغییر

از جان ادمز (John Adams) دومین رییس جمهور ایالات متحده نقل است که:

من باید سیاست و [فنون] جنگ را بیاموزم تا [روزی فرا رسد که] فرزندانم آزاد باشند که ریاضیات و فلسفه بخوانند. فرزندانم باید ریاضیات، فلسفه، جغرافیا، تاریخ طبیعی، کشتی سازی، ناوبری، تجارت و کشاورزی بیاموزند تا فرزندانشان بتوانند نقاشی، شعر، موسیقی، معماری، مجسمه سازی، پرده‏های نگارین بافتن و میناکاری بیاموزند.

ادمز از رهبران استقلال امریکا از بریتانیا در اواخر قرن هجدهم و همچنین یکی از نظریه پردازان سیاسی عصر روشنگری در امریکا بود. دوران ریاست جمهوری ادمز، پس از جورج واشنگتن و پیش از توماس جفرسون، در نخستین سال‏های پس از استقلال امریکا تقریبن هم‏زمان بود با سال‏های نخستین سلطنت فتحعلی شاه قاجار در ایران.

از آن زمان تا به حال دو انقلاب، یکی انقلاب مشروطیت و دیگری انقلاب اسلامی، و یک جنگ در ایران رخ داد و آن‏چه در این دو انقلاب و جنگ و پس از آنها بر بسیاری از دانشگاهیان، فیلسوفان، شاعران، هنرمندان، و حتا عالمان علوم تجربی رفته است را کمابیش همه می‏دانند. 
یکی از آن هنرمندانی که به گونه‏ای فجیع توسط تندروهای انقلابی پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشته شد هنرمندی بود به نام سید جواد ذبیحی. خانم جِین لویسن -گردآورنده‏ی مجموعه‏ی ارزنده‏ی گلها- در معرفی مرحوم ذبیحی در وب‏سایت گلها این گونه می‏نویسد:

ذبیحی، سیّدجواد (در حدود ۱۲۹۰-۱۳۵۸ ش) خواننده‏ی آواز در موسیقی مذهبی ایران. از سرگذشت او اطلاع زیادی در دست نیست. شهرتش در تهران، هنگام مراسم تشییع جنازه‏ی رضاشاه پهلوی به سال  ۱۳۲۳ ش آغاز شد که در آن، صدای ذبیحی، مشایعان را همراهی می‌کرد. در سال‌های ۱۳۲۹-۱۳۵۶ ش وی معروف‌ترین خواننده‏ی مذهبی در رادیو تهران بود و مراسم مخصوص عیدها و عزاداری‌های شیعیان را با صدای خود افتتاح می‌کرد. در رادیو تهران نیز هنگام ایام قتل امامان شعیه، ماه رمضان، ماه محرم و هنگام نوروز و با مراسم سلام‌های درباری، ذبیحی حضور داشت. برنامه‏ی آوازی از او نیز در «برگ سبز» ضبط شده که به‌خاطر ملاحظات مذهبی جامعه در آن سال‌ها، بدون همراهی با ساز است. در واقع، حضور او در برنامه‏ی گل‌ها و برگ سبز حضوری تشریفاتی بود. شیوه‏ی خواندن ذبیحی، نوعی دکلاماسیون ملودیک و غالبن دور از موازین هنر آواز کلاسیک ایرانی است. حافظه‏ی سرشار از اشعار مناسب و توانایی فوق‌العاده‏ی حنجره‏ی او، محبوبیتش را تداوم می‌داد. یا این حال، طرفداری او از رژیم پهلوی و پاره‌ای از بی‌بند و باری‌های او و عضویت او در ساواک، خشم عده‌ای را برانگیخت و چند ماهی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ش و در سال ۱۳۵۸ ش، به دست تعدادی از مخالفانش در یک پارک جنگلی حومه‏ی تهران به قتل رسید. ضبط‌های او هنوز گردآوری و منتشر نشده است.

چند هفته ای است گاه و بی‏گاه دو قطعه‏ی آوازی از مرحوم ذبیحی را گوش می‏کنم. در یکی (برگ سبز 4) غزلی عارفانه از فخرالدین عراقی را می‏خواند (در وب‏سایت گلها سراینده‏ی غزل به اشتباه صفی‏علی‏شاه ذکر شده است) و در دیگری (برگ سبز 9) غزلی بسیار لطیف از فروغی بسطامی را که اگرچه این هم غزلی است عارفانه ولی برخی ابیات آن یادآور غزل‏های عاشقانه‏ی ناب و آبدار سعدی است.

/ 1 نظر / 6 بازدید
بابايي

سلام و درود آدرسي براي سخن ادمز سراغ داريد؟