کفر گفتی، مستعد شو نیش را

از دو سه هفته پیش دست به کاری زدم که شاید بیست سال، شاید هم بیشتر اگر عمری باقی باشد و توفیق دست دهد به درازا بیانجامد. کتاب مثنوی را دارم برای خودم یک بار می‏نویسم، علامت‏های لازم را برای درست خوانده شدن اعمال می‏کنم و توضیح یا شرحی اگر لازم داشته باشد زیر هر بیت اضافه می‏کنم. در توضیح ابیات، تلاشم بیشتر استفاده از بخش‏های دیگری از مثنوی یا دیوان شمس است تا منظومه‏ی افکار مولانا از زبان خودش پدیدار شود که «شرح عشق و عاشقی هم عشق گفت».

برای اعراب‏گذاری مقدمه‏ی منثور دفتر اول که به عربی است از یکی از دوستان عرب‏زبانم یاری طلبیدم و از او خواستم که باهم این مقدمه را بخوانیم و راهنماییم کند تا علامت‏‏هایی که در آنها تردید دارم را بر روی حروف مربوط به آنها بگذارم که درست خوانده شوند. اسمش محمد است، اهل مصر است و سخت مذهبی است. دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک است و در دانشگاهی که من دوره‏ی پسادکتری را می‏گذرانم تحصیل می‏کند.

محمد درخواستم را پذیرفت، به دفتر کارم آمد و شروع کردیم. یکی دو جمله از مقدمه را که خواندیم، از من پرسید: «این‏ها چیست و درباره‏ی چه چیزی گفته شده؟» گفتم: «دارم بر روی کتابی تحقیق می‏کنم و این جملات مقدمه‏ی آن کتاب است و نویسنده‏ی آن درباره‏ی کتابش این ادعاها را کرده است و این صفات را به گفته های خود نسبت داده است.» کمی تعجب کرد، لبخند تلخی زد و ادامه دادیم. دو سه جمله جلوتر که رفتیم کم کم رنگ رویش عوض شد و خطاب به من گفت: «ببین محمد! من خیلی دارم به خودم فشار می‏آورم و خودم را کنترل می‏کنم تا ادامه بدهم، ولی حقیقتن برایم سخت است. تمام بدنم به لرزه افتاده است. چطور جرأت می‏کند...» در ادامه یک استغفرالله زیر لب گفت و از من عذرخواهی کرد از این که نمی‏تواند ادامه دهد. من هم که کم کم نگران شده بودم به او گفتم مجبور نیست ادامه دهد. تا همین جا هم خیلی کمک کرده و از این که او را احیانن در وضعیت دشواری قرار داده‏ام عذرخواهی کردم.

از دفتر کارم که رفت با خود فکر کردم مولوی هشت سده پیش، این حرف‏ها را زده و آن زمان به قدر مسلم مردم نسبت به این گونه سخنان حساس‏تر بودند و واکنش‏های تندتری از خود نشان می‏دادند. حقوق بشر و آزادی بیان و قانون به معنای مدنی امروزین هم که نبود. جوامع، دینی بودند و فقها و حاکمان شرع همه‏کاره برای اجرای احکام. ولی مولانا در امان ماند.

بی‏جهت نبود آنچنان که در مناقب‏العارفین افلاکی آمده است مولانا در پاسخ به این پرسش پسرش که «یک دهم سخنانی که تو می‏گویی را پیشینیان تو زدند و سرشان بالای دار رفت و چگونه است که آسیبی به تو نمی‏رسد؟» می‏گوید: «ایشان را مقام عاشقی بود و عاشقان بلاکش باشند و ما را مقام معشوقی است».

حالا احساس می‏کنم اندکی و تاکید می‏کنم تنها اندکی به فهم معنای این ابیات و درک وضعیت مولانا به هنگام سرودن این ابیات در دیوان کبیر و مثنوی نزدیک‏تر شده‏ام:

حلاجِ اشارت‏گو از خلق به دار آمد ... وز تندیِ اسرارم حلاج زند دارم  [دیوان کبیر]

بند کن چون سیل سیلانی کند ... ور نه رسوایی و ویرانی بود  [مثنوی، دفتر اول]

مُجمَلَش گفتم، نکردم زان بیان ... ورنه هم افهام سوزد هم زبان
من چو لب گویم لبِ دریا بود ... من چو «لا» گویم مراد «الا» بود
من ز شیرینی نشستم رو تُرُش ... من ز بسیاریِ گفتارم خمُش
تا که شیرینیِ ما از دو جهان ... در حجابِ رو تُرُش باشد نهان
تا که در هر گوش ناید این سخُن ... یک همی گویم ز صد سِرِّ «لَدُن»  [مثنوی، دفتر اول]

برکنارِ بامی، ای مستِ مُدام! ... پست بنشین، یا فرود آ، والسلام!  [مثنوی، دفتر چهارم]

/ 2 نظر / 6 بازدید
بابايي

نيت خير مگردان كه مبارك فالي است