جای خالی یک درس

به نظرم جای یک درس در میان درس‏هایی که در مدارس و حتا دانشگاه‏ها به دانش‏آموزان و دانشجویان آموخته می‏شود خالی است؛ حقوق ابتدایی آدمیان در مناسبات اجتماعی با دیگران، از جمله مفاهیمی است که در نهادهای آموزشی ما هیچ به آن پرداخته نشده است. 
از همان ابتدای کودکی تا دوره‏ی بلوغ در سطوح مختلف باید آموخت که جان آدمیان تا چه حد عزیز و محدوده‏ای نزدیک‏نشدنی است و نباید به آسانی حق حیات را از کسی ستاند! شاید پس از چند دهه شاهد کاهش جرایمی همچون قتل در کشور عزیزمان باشیم.
از همان دوران کودکی باید دانست که آزادی چه نعمت عزیز و چه حق بزرگی است که همه‏ی آدمیان به محض تولد واجد آنند و وقتی کسی را محبوس می‏کنند چه حق بزرگی را از او ستانده‏اند! شاید نسل آینده حساسیت بیشتری نسبت به کسانی که به ناحق نعمت آزادی از آنان دریغ داشته شده است از خود بروز دهد. 
باید همه به صورت مدرسه‏ای بدانند که سلامتی چه حق مهمی است و اگر کسی با ضربه‏ای یا حرکتی موجب آسیب‏رساندن به عضوی از اعضای بدن دیگری شود چه خطای بزرگی مرتکب شده است! باید مهابت و عظمت این خطا را جلوی چشمان آدمیان در سنین مختلف به تصویر کشید تا به هنگام اقدام به چنین اعمالی دست‏کم شخص خاطی بداند در آستانه‏ی انجام چه کار مهیبی است! شاید پس از چند دهه کمتر شاهد این باشیم که عده‏ای با چوب و چماق به جان دیگران افتاده‏اند.
باید از همان کودکی به بچه‏ها آموخت که عزت نفس و آبرو چیست و چرا مهم است و چقدر مهم است و چرا نباید با آن شوخی کرد! شاید پس از چند دهه شاهد نسلی باشیم که هم‏نوعان خود را بیشتر محترم بدارد و به راحتی با عزت و آبروی دیگران در اینترنت، رسانه‏ها و محافل عمومی بازی نکند. 
باید از همان کودکی و در مدرسه‏ها آموخت که نژادپرستی چیست و مصادیق آن چیست و چه پیامدهایی دارد و چه تفاوت‌هایی با ملی‌گرایی و میهن‌دوستی دارد و چرا باید مراقب گفتار و رفتار خود بود تا رنگ و بوی نژادپرستانه نداشته باشد! شاید نسل بعدی پختگی بیشتری در تعامل با نژادها، ملیت‏ها و قومیت‏های دیگر از خود بروز دهد. 
باید از همان دوران کودکی آموخت که میراث فرهنگی چیست و چه چیزهایی مصادیق آن هستند و چرا مهم است و به چه درد ما می‏خورد! شاید نسل آینده در پاسبانی از این گنج رایگان و شایگان از خود تلاش جدی‏تری نشان دهد و به آسانی آن را بازیچه‏ی مطامع سیاسی این و آن قرار ندهد. 
به نظر من باید هم اهمیت این امور و ده‏ها امور از این دست، هم مصادیق هر کدام از این مقوله‏ها و هم واکنش قانون در برابر عدم رعایت قوانین مربوط به هر کدام در مفاد درسی گنجانده شود تا در آینده نسلی آگاه‏تر داشته باشیم. باید مهارت‏های زندگی اجتماعی با رعایت نکات انسانی که کمابیش در همه جای دنیا محترم شمرده می‏شوند را از سنین کودکی آموخت به امید آن که از آن چه که هستیم بهتر شویم.

نکوهش مکن چرخ نیلوفری را / برون کن ز سر باد خیره‏سری را
درخت تو گر بار دانش بگیرد / به زیر آوری چرخ نیلوفری را
بسوزند چوب درختان بی‏بر / سزا خود همین است مر بی‏بری را!
«ناصر خسرو»

/ 4 نظر / 6 بازدید
jac

salam man ham be hoghogh alaghe mandam

kazem(jac

salam agha mohandes khoobi?? az usa che khabar? movafagh bashi

مهاجر زمان

چندتایی از مطالبتون رو خوندم و بسیار برام جالب بود! درسته واقعن حقوق اولیه رو نیازه که از کودکی آموزش داد البته با توجه به امکانات همون محل!!!!!!! که کودکان روحشان بسیار آزار میبیند اگر بدانند که باید داشته باشند ولی نمیتوانند!