... به کجا می‏برد ما را؟

طغیان زنان علیه سلطه‏ی مرد نهضتی است که به مفهوم سیاسی کلمه در عمل به انجام رسیده، ولی در سایر زمینه‏ها هنوز در مراحل کودکی است و اثرات جزیی و تَبَعی آن به تدریج نمایان خواهد شد. احساسات و عواطفی که تصور می‏شود زنان داشته باشند هنوز هم بازتاب منافع و احساسات مرد هستند. در داستان‏هایی که نویسندگان مرد به رشته‏ی تحریر کشیده‏اند می‏خوانید که زن از شیردادن به کودک خود حظ و لذت جسمانی می‏برد، حال آن که وقتی از زنان آشنای خود بپرسید می‏بینید ابدن چنین نیست، ولی تا زنان به حق رای نایل نیامدند به فکر هیچ مردی نمی‏رسید که چنین چیزی را تحقیق کند. مردها که نیمه‏ی خودآگاهِ استقرارِ سلطه‏ی خویش را در تقویت احساسات و عواطف مادری می‏دیده‏اند، به گونه‏ای در این باره دادِ سخن داده و قضیه را چنان نیرو بخشیده‏اند که روشن کردن این که زن واقعن در این زمینه چه احساس می‏کند نیاز به مجاهدت فراوان دارد. تا همین اواخر تصور می‏شد که هر زن آراسته و عفیفی میل دارد بچه‏دار شود و در ضمن از عمل جن_سی نیز متنفر است. حتا حالا نیز بسیاری مردان متحیرند از این‏که می‏شنوند تعدادی از زنان به صراحت اظهار می‏کنند مایل نیستند بچه‏دار شوند و بسا اوقات بر خود واجب می‏شمرند آنان را با بیان مواعظی ارشاد کنند.
تا وقتی که زن در فرمان‏برداری و اطاعت مرد بود جرات نداشت عواطف و احساسات خود را صادقانه بیان کند و ناچار چیزهایی می‏گفت که خوشایند مرد بود و بدین جهت نمی‏توان بر مبنای آن‏چه تا کنون تصور می‏شده احساس و نظرِ زنان درباره‏ی کودکان باشد، به درستی داوری کرد، زیرا ممکن است وقتی زنان به آزادی کامل خویش نایل آیند معلوم شود عواطف و احساس‏شان درست مغایر چیزهایی بوده که تاکنون تصور می‏شده است.
من معتقدم که تمدن، دست‏کم به گونه‏ای که هست، بیشتر در جهت کاهش احساسات مادری سیر می‏کند، و احتمال دارد در آینده وصول به تمدنی عالی زمانی مقدور باشد که برای تولید کودکان مبالغی قابل توجه به زنان داده شود، آن‏قدر که احساس کنند انجام این کار به عنوان یک کار و شغل پردرآمد به زحمتش می‏ارزد. بدیهی است در این صورت و با چنین وضعی نیازی به این نخواهد بود که تمام یا اکثریت زنان چنین حرفه‏ای را اختیار کنند، این هم شغلی خواهد بود در میان سایر مشاغل و باید مانند هر شغلی مسوولیت انجام آن با رعایت دقایق و جزییات مربوط به آن تقبل شود. اما به هر حال این‏ها حدسیاتی بیش نیست. تنها نکته‏ای که در این زمینه تا حدی قطعی به نظر می‏رسد این است که تساوی حقوق زن با مرد در تکامل و بسط آتی خود ممکن است تاثیر زیادی در انحلال خانواده‏ی پدرسالاری که که معرف غلبه‏ی مرد بر زن در ادوار ماقبل تاریخ بوده است داشته باشد.

برگرفته از کتاب «زناشویی و اخلاق» نوشته‏ی «برتراند راسل»

/ 0 نظر / 6 بازدید