خمُش بر ناقِل و منقول می‌خند

در مناسبات اجتماعی با دیگران شاید برای شما هم زیاد پیش آمده باشد که کسی شما را نادان فرض کند، دست‏کم بگیرد، آن چنان که فکر می‏کنید هستید شما را باور نکند، یا حتا بخواهد شما را به شکل کودکانه‏ای به قول امروزی‏ها بپیچاند. اگر نخواهیم بگوییم که به شما دروغ می‏گوید راستش را هم نمی‏گوید. این گونه افراد غالبن آدم‏های صریح و شجاعی نیستند. به همین خاطر ممکن است به گونه‏ای کج دار و مریز، گفتار یا رفتارِ خود را با تکریم‏ها و ستایش‏هایی چند از شما بیامیزند تا به زعمِ خود از واکنش احتمالن نامطلوب شما در صورتِ صراحتِ لهجه در امان بمانند. نه این که لزومن آدم‏های بدی باشند، فقط پاره‏ای ملاحظات اجتماعی که اغلب برآمده از فرهنگِ بیمارِ حاکم بر جوامعِ بسته با مردمانی پنهان‏کار و قضاوت‏گر (judgmental) است، ممکن است آنها را وادار به چنین واکنش‏هایی کرده باشد.
بزرگ‏ترین دستاورد مواجهه با چنین افرادی به نظر بنده شناختی است که شما از ایشان پیدا می‏کنید و بر اساس آن می‏توانید مناسبات آینده‏تان را با ایشان به نحوی که می‏پسندید تنظیم کنید. بنابراین -به باور بنده- بیهوده است که خودتان را خسته کنید و تلاش کنید تا خلاف آن‏چه که درباره‏ی شما می‏پندارند را به ایشان بنمایانید. اگر نسبت به آن‏چه که هستید تردید دارید بهتر است که شخصیت و باورهای خود را بازبینی کنید و درونِ خود را  بیشتر و دقیق‏تر بکاوید. اما اگر به آن‏چه که هستید و به آن رسیده‏اید باور دارید و به آن شاد و خرسندید، با رعایت حقوق دیگران و بی آن که آزاری به کسی برسانید ، فارغ از آن‏که داوریِ دیگران درباره‏ی شما چیست کار خود را بکنید و راه خود را بروید و نقدی که برایتان حاصل آمده است را غنیمت بشمرید. وگرنه دغدغه‏ی نَقل، ممکن است نقدِ حال را به کامتان تلخ کند. آسان نیست، ولی خوشا به حال آنان که می‏توانند. به قول مولانا:
چو نَقدت دست داد از نَقل بس کن ... خمُش بر ناقِل و منقول می‌خند!
___________________________________________________________________________
پی‏نوشت:  قصدم از این نوشته نصیحت کردن نیست، بلکه بیشتر به اشتراک گذاشتن باوری است که به آن رسیده‏ام. با این حال از خوانندگان محترم این نوشته، به خاطر لحن احیانن نصیحت‏گرانه ای که در آن است پوزش می‏خواهم.

/ 2 نظر / 6 بازدید
محمد

محمد جان!عاشق مطالی هستم که می گذاری.تک بیتها رو که می گی حفظ می کنم.عالییییییییییییییی

علی

سلام تشکر ali was here God bless you